Прийом донорів

У відділенні трансфузіології та клітинної терапії проводиться прийом донорів. Графік прийому донорів: з понеділка по четвер з 8.00 до 11.00 годин, при собі мати паспорт.

Кров донора обстежується на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С, сифіліс та печінкові проби: АЛТ, дізнатися о результатах обстеження донори можуть в п’ятницю з 14.00 до 15.30 годин, по телефону інформація о результатах обстеження не надається.

Додаткова інформація за телефонами:

(045) 94-4-40-94, (098) 026-36-00

1. Інформація для донорів:

Згідно зі статтею 21 “Відповідальність донорів “Закону України “Про донорство крові та (або) її компонентів”, у якій визначено: “У разі навмисного приховування інформації або подання неправдивих відомостей про стан свого здоров”я особою, яка виявила бажання стати донором, якщо його дії спричинили або могли спричинити шкоду здоров”ю реципієнтів, яким перелито взяті від донора кров, її компоненти чи виготовлені з них препарати, така особа притягається до адміністративної, цивільно-правової або кримінальної відповідальності, встановленої законодавством.”

Донори повинні повністю усвідомлювати, що будь-яка невірна інформація або приховування фактів може завдати шкоду здоров’ю реципієнта, який отримає заготовлену від донора кров.

Донор не повинен хворіти на:

1. Сифіліс

2. ВІЛ/СНІД

3. Інфекційні гепатити

4. Туберкульоз, бруцельоз, туляремію, токсоплазмоз, малярію

5. Інфаркт міокарда, ревмокардит, вади серця

6. Онкологічні захворювання

7. Виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки

8. Хвороби нирок, печінки

9. Розлади психіки та поведінки

10. Хвороби нервової системи

11. Бронхіальну астму та алергічні захворювання

12. Прионні інфекції

13. Прийом гормональних препаратів

Донор не повинен хворіти протягом останнього місяця на ГРВІ та грип. Травм голови та хребта не повинно бути протягом останніх 5 років. Протягом останніх 48 годин не вживати алкоголь та інші психоактивні речовини.

Не займатися наданням сексуальних послуг за плату, не вступати у статеві стосунки з малознайомими особами без презерватива, не схильним (-ою) до частої зміни статевих партнерів. Не знаходитись на обліку з приводу ВІЛ-інфекції. Не мати статевих або шприцевих контактів із ВІЛ-інфікованими.

Протягом останнього місяця не приймати психотропних лікарських препаратів.

Донора не повинен турбувати: кашель, утрата ваги, збільшення лімфатичних вузлів, пітливість, озноби, кровотечі, головні болі та сонливість, швидка стомлюваність, розлади шлунково-кишкового тракту, болі у суглобах, герпетична інфекція.

2. Питання та відповіді про донорство крові:

Безпечна кров рятує життя

Переливання крові – обов’язкова складова частина медичної допомоги, яка щороку рятує мільйони життів. Кожної секунди хтось у світі потребує переливання крові під час хірургічних операцій, після травмування, через важку анемію чи ускладнення вагітності. Мине багато років, перш ніж можливим буде використання штучних замінників замість людської донорської крові.

Гемотрансфузія – унікальна технологія, що поєднує науку та альтруїзм. Хоча взяття, обробка та застосування крові є технічними процесами, її наявність цілком і повністю залежить від надзвичайної великодушності донора, що ділиться найціннішим із дарів – даром життя. Безпечне переливання крові вимагає не тільки застосування наукових досягнень і технологій при обробці й тестуванні крові, але й соціальної мобілізації задля залучення до добровільного донорства крові достатньої кількості здорових людей, які мають низький ризик передачі інфекцій реципієнтам їхньої крові.

Чому варто здавати крові?

Безпечна кров рятує життя. Переливання крові широко застосовується при ускладненнях вагітності, таких як позаматкова вагітність чи кровотеча до, під час або після пологів; у дітей з важкою анемією, у потерпілих внаслідок нещасних випадків, у пацієнтів з хірургічною патологією та злоякісними пухлинами.

Кров потрібна постійно, адже зберігати її можна недовго. Щоб крові вистачило скрізь і повсяксач, потрібна достатня кількість регулярних здорових донорів.

Кров – найцінніше, чим одна людина може поділитися з іншою, це – дар життя. Ваше рішення про донорство може врятувати життя іншому, і навіть кільком, якщо кров розділять на її компоненти – еритроцити, тромбоцити та плазму – кожен з яких може застосовуватись окремо у пацієнтів з тими чи іншими станами.

Що відбувається, коли я здаю кров?

Незалежно, чи Ви здаєте кров уперше чи регулярно, служба крові повинна впевнитися, що донорство нічим Вам не зашкодить. Також вона повинна перевірити, чи безпечна Ваша кров для людини, що її отримає.

Перед взяттям крові Вас запитають – на що Ви хворіли раніше, які ліки приймаєте зараз, а також про Ваш теперішній стан здоров’я та спосіб життя. Ці питання мають єдину мету – захистити здоров’я – Ваше та того, хто отримає Вашу кров. Вам повідомлять, чи можете Ви бути донором крові зараз чи пізніше.

Вашу особисту інформацію зберігатимуть конфіденційно і її не використовуватимуть в будь-яких інших цілях.

Дуже важливо відповідати лише правду. Хоча кров завжди перевіряється на інфекції, які можуть передаватися при переливанні (наприклад, ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити В та С, сифіліс), тестування може не виявити нещодавню інфекцію. Це означає, що навіть за наявності негативного результату тестування на інфекції перевірена кров може інфікувати пацієнта, якому її буде перелито.

Після опитування Вас огляне лікар – виміряє артеріальний тиск та частоту пульсу і перевірить, чи відповідає Ваша маса тіла певному мінімуму. Потім з кінчика Вашого пальця візьмуть краплину крові щоб перевірити, чи здавання крові не викличе у Вас анемії. Ваше здоров’я дуже важливе для служби крові і кров для переливання візьмуть, якщо тільки її здавання в той день буде для Вас безпечним.

Здавання крові – це дуже просто. Вас влаштують якнайзручніше, зазвичай у спеціальному кріслі або на ліжку. Ділянку внутрішньої поверхні Вашого ліктьового згину оброблять антисептичним розчином, після чого підготовлений медичний працівник введе у Вашу вену стерильну голку, приєднану до пакету для збирання крові. Звичайно весь процес здавання крові триває не довше 10 хвилин.

Після того, як Ви відпочинете 10-15 хвилин та вип’єте гарячого чаю, Ви зможете повернутися до своєї буденної діяльності, хоча решту дня Вам слід уникати важкого фізичного навантаження. Протягом наступної доби Вам також слід пити багато рідини.

Скільки візьмуть крові? Чи достатньо в мене залишиться?

Звичайно під час взяття крові беруть 450 мілілітрів – це менше ніж 10% від Вашого загального об’єму крові (середньостатистична доросла людина загалом має 4,5 – 5 літрів крові). Ваш організм повністю відновить втрачену рідину приблизно через 36 годин.

Чи безпечно здавати кров?

Так. Пам’ятайте, що Ви станете донором крові, лише, якщо Ви здорові та в добрій фізичній формі. Ваше здоров’я та самопочуття дуже важливі для служби крові. Застосовувані голки та пакет для крові постачають в залютованій стерильній упаковці та не можуть бути використані повторно, що робить процес якнайбезпечнішим.

Чи це боляче?

Ущипнуть шкіру на внутрішній поверхні ліктьового згину і матимете уявлення про відчуття під час введення голки. Все, що Ви повинні відчути – несильний тиск і моментальний укол. Здавання крові – дуже безпечний процес, а дискомфорт чи проблеми під час чи після нього виникають надзвичайно рідко.

Хто і як часто може здавати кров?

В Україні донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 до 60 років, який пройшов відповідне обстеження і в якого немає протипоказань.

Здорові дорослі люди можуть здавати кров регулярно – щонайменше двічі на рік, проте не частіше 1 раз на 60 днів.

Кому не слід здавати кров?

Вам не слід здавати кров, якщо це може завдати шкоди Вашому здоров’ю. Перше завдання служби крові в цьому сенсі – впевнитися, що здавання крові не зашкодить донорові. Вам не слід здавати кров, якщо:

– Ви не дуже добре почуваєтесь;

– у Вас анемія;

– Ви вагітні, були вагітні цього року чи годуєте груддю;

– Ви страждаєте на певні патологічні стани – хворобу серця, надто високий чи надто низький артеріальний тиск, цукровий діабет, епілепсію;

Ви приймаєте певні ліки – наприклад, антибіотики.

В такому разі Ви зможете здати кров пізніше. Проте в деяких випадках Ви не зможете бути донором крові – заради Вашого власного здоров’я.

Також Ви не повинні здавати кров, якщо вона може завдати шкоди пацієнтові, що її отримає. З кров’ю при її переливанні пацієнту – отримувачеві можуть передаватися небезпечні для життя інфекції. Ви не повинні здавати кров, якщо:

– Ви нещодавно заразилися або могли заразитися інфекцією, що передається статевим шляхом – як-то ВІЛ-інфекція чи сифіліс; при переливанні вони можуть передатися пацієнту – отримувачеві Вашої крові;

– Ваш спосіб життя наражає Вас на ризик зараження інфекцією, що може передаватися з кров’ю – наприклад, якщо у Вас більше одного статевого партнера або якщо Ви користувалися комерційними сексуальними послугами;

– Ви будь-коли вживали ін’єкційні наркотичні засоби не з медичною метою;

– Ви нещодавно робили татуювання, скарифікацію (шрамування) шкіри, проколювали вуха чи тіло (пірсинг);

– Ви мали статевий контакт із кимось, хто належить до будь-якої з вищезазначених категорій.

Як я почуватимуся після здавання крові?

Ви повинні почуватися чудово – після того, як безкорисливо поділилися з кимось даром життя!